500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Müşteri Hizmetleri 0850 474 5 474
Hesabım Giriş Yap Üye Ol
Sepetim 0

Tahin-Pekmez

Marka
  • TANIMSIZ
  • KOSKA
  • SEYİDOĞLU
Tip
  • ADET
  • KOLİ

Tahin-Pekmez

Tahin Pekmez

Tahin pekmez kahvaltıların olmazsa olmaz ikilisidir. Bu ikili hem eşsiz tadı hem de sağlıklı olmaları nedeniyle sıkça tercih edilirler. Uzun yıllardır kahvaltı sofralarının değişmez parçası olan tahin pekmez çeşitleri farklı tariflere de ilham olmuştur. Siz de bu ikili hem tek başına hem de karıştırarak kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Sadece kahvaltılarda değil farklı tariflerin hazırlanmasında da bu ikiliden faydalanabilmek mümkündür. Tahin pekmez kullanmak vücudun direncini arttırıp vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin alınmasını da sağlar. İster kahvaltılarda isterse atıştırmalıkların içerisinde kullanılan bu karışımla hem sağlıklı şekilde beslenebilmek hem de vücudun ihtiyacı olan vitaminleri alabilmek mümkündür.

Eşsiz Lezzetiyle Tahin

Uygun fiyatlı tahin alarak kahvaltılarda tüketebileceğiniz lezzetli bir ürüne sahip olabilirsiniz. Kahvaltılara ek olarak tatlı kurabiye ve helva gibi pek çok ürünün yapımında da dahi kullanılabilir. Tahin yüzyıllardır Türk mutfağında kullanılan bir üründür. Tahin susam kullanılarak üretilen ve koyu bir kıvama sahip olan bir üründür. Bu ürün özellikle kış mevsiminde tercih edilir ve pekmez ile karıştırılarak lezzetli bir ürüne sahip olabilmek mümkündür. Tahinin daha lezzetli olabilmesi için susam bitkisi eleme kabuklarından ayrılma ve kavrulma gibi pek çok işlemden geçer. Kavrulma işleminin ardından susamlar kıvam alabilmesi için ezilir ve akıcı bir kıvam haline getirilir.

Tahinin Faydaları

Tahin ve pekmez karışımı hem eşsiz lezzeti hem de yararları nedeniyle sıkça tercih edilen kahvaltılık ürünlerdir. Tahin pekmez yararları bu iki ürün tek tek tüketildiğinde veya karışım olarak tüketildiğinde etkisini gösterir. Tahin içerisinde bulunan susam bitkisi nedeniyle kalsiyum bakımından zengin olan bir besindir. Kalsiyum bulunan besinler kas ve kemiklerin gelişiminde etkilidir. Tahin tüketerek kas ve kemiklerin gelişiminin sağlanması mümkündür. Kalsiyuma ek olarak tahinin içerisinde çinko ve demir gibi mineraller de bulunur. Bu minerallerin tüketilmesi bağışıklık sisteminin daha sağlıklı çalışması ve vücudun direncini arttırması için oldukça önemlidir. Tahin ayrıca e vitamini ve c vitamini bakımından da zengindir. Tüm yararları göz önüne alındığında tahinin hem lezzeti hem de faydaları nedeniyle kahvaltı sofraları için oldukça eşsiz bir ürün oldu görülür.

Göz Dolduran Rengi ile Pekmez

Pekmez kullanımı özellikle kış aylarında vücut direncinin sağlanması için tercih edilir. Vücut için faydalı olan pekmez aynı zamanda eşsiz tadı ve kıvamlı dokusuyla da kahvaltı sofraları için olmazsa olmaz ürünler arasındadır. Pekmezin elde edilebilmesi için pek çok meyve kullanılır. Bu meyveler arasında en çok bilinenleri üzüm dut ve harnuptur. Pekmeze tadını verecek olan bu meyveler mevsiminde toplanıp kaynatılır. Kaynatılan pekmez kıvam aldıktan sonra cam şişeler içerisinde saklanır. Pekmez meyvelerin vermiş olduğu lezzet ile hem tahinle hem de tek başına tüketilebilir. Pekmez ayrıca tatlıların hazırlanmasında da kullanılabilir.

Pekmezin Faydaları

Tahin ve pekmez karışımı bu ürünlerin lezzetli ve sağlıklı olmaları nedeniyle tercih edilir. Tahin sahip olduğum mineral vitamin kalsiyum gibi pek çok besin değeri nedeniyle tercih edilen bir üründür. Tahine ek olarak pekmez de sağladığı faydalar nedeniyle sık sık tercih edilir. Pekmezin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Pekmez vücudun ihtiyacı olan pek çok vitamin ve minerali bünyesinde bulundurur. Bu vitamin ve mineraller sayesinde hem vücudun daha enerjik olabilmesi hem de daha sağlıklı şekilde çalışabilmesi mümkündür.
Pekmez kullanarak hastalıklardan korunabilmek ve vücutta bulunan iltihabın atılabilmesi de mümkündür.
Pekmez ayrıca astım bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilen bir besindir.

Tahin ve Pekmezden Elde Edilen Enfes Karışımlar

Tahin pekmez karışımı ile hazırlanabilecek birçok tarih bulunur. Bu tarifler ile hem kahvaltılar için hem de özel günler için etkileyici lezzetler hazırlayabilmek mümkündür. Tahin pekmez tarifleri ile yapılabilecek atıştırmalıklar şu şekilde sıralanabilir:

Tahin kullanılarak yapılabilecek ilk ürün bisküvidir. Evde hazırlanan ve tahin kullanılarak elde edilen bisküviler hem daha sağlıklı hem de daha lezzetlidir.
Tahin kullanarak minik kekler kabak tatlıları ve helvalar yapabilmek mümkündür.
Tahin tatlı ve tuzlu atıştırmalıklara ek olarak yemeklerin içerisinde de kullanılabilir. Özellikle daha sağlıklı salatalar hazırlayabilmek için ve daha lezzetli köftelere sahip olabilmek için tahin kullanımı önerilir. Yemeklerin yanında tüketeceğiniz ekmekleri de tahin kullanarak hazırlayabilirsiniz.
Tahine ek olarak pekmez de pek çok tatlı da kullanılabilir. Pekmez kullanılarak hazırlanabilecek muhallebi kek kurabiye gibi pek çok tarif bulunur. Ayrıca helvalara renk ve tat katması için de bir miktar tahin eklenebilir.

Siz de almış olduğunuz tahin ve pekmezi ister karıştırarak ister tariflerde kullanarak tüketebilirsiniz.