500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Müşteri Hizmetleri 0850 474 5 474
Hesabım Giriş Yap Üye Ol
Sepetim 0

Eğitici Oyuncaklar

Eğitici Oyuncaklar

İlgili sonuç bulunanamıştır

Eğitici Oyuncaklar

Eğitici oyuncaklar çocukların zihinsel olarak gelişmesini sağlayan oyuncak türleridir. Bu oyuncak türlerini kullanan çocukların zihinsel olarak gelişim gösterdiği ve motor becerilerinin geliştiği görülmüştür. Eğitici oyuncaklar okul öncesi dönemde kullanılmaya başlandıkları takdirde çocukların anlama ve kavrama yeteneklerinin de geliştiği görülmüştür. Siz de çocuklarınızın hem zihinsel hem de fiziksel olarak gelişmesini istiyorsanız yaş grubuna uygun olan oyuncakları seçmeye özen göstermelisiniz.

Zihinsel Gelişim İçin Oyuncaklar

Eğitici oyuncaklar nelerdir sorusu çocuklarınız zihinsel ve fiziksel olarak gelişmesini isteyen ebeveynler tarafından sorulur. Eğitici oyuncakların çeşitleri çocukların el ve motor becerilerinin gelişmesine ek olarak duyma ve konuşma gibi becerilerinin de gelişmesini sağlar. Ebeveynler eğitici oyuncaklarla neler öğretilir sorusunu da sık sık sormaktadır. Çocukların yaş grubuna uygun olan olarak seçilen eğitici oyuncaklarla çocuklarla çocukların daha kısa sürede konuşmaya başladıkları görülmüştür. Eğitici oyuncakların çocuğun gelişimine etkileri arasında çocukların yabancı dil öğrenmesini kolaylaştırması da bulunur. Özellikle sesli oyuncaklar kullanan çocukların yabancı dilde sayı sayma veya renkleri öğrenme gibi işlemleri daha kolay sürede gerçekleştirdikleri görülmüştür. Eğitici oyuncaklar 1 yaş ve eğitici oyuncaklar 3 yaş kategorisindeki oyuncakları alınarak çocukların konuşma yeteneklerinin daha kısa sürede gelişmesi sağlanabilir.

Fiziksel Gelişim İçin Eğlenceli Oyuncaklar

Eğitici oyuncaklar 3-4 yaş sonrasında kullanılma başlandığında çocukların fiziksel olarak gelişimine de katkı sağlayan oyuncak türleridir. Bu yaş grubunda alınan oyuncaklar sayesinde çocukların el becerileri gelişirken fiziksel becerilerinin de geliştiği görülmüştür. 3-4 yaş grubuna uygun oyuncaklar arasında eşleştirme kartları veya müzikli oyuncaklar bulunur. Eşleştirme kartları ile çocukların hem el motor becerilerinin gelişmesi hem de zihinsel gelişim göstermeleri sağlanır. Eğitici oyuncaklar 6-7 yaş sonrasında daha harekete dayalı oyuncaklar olarak değişim gösterirler. Bu oyuncaklar sayesinde çocuklar daha çok hareket ettikleri için fiziksel olarak daha sağlıklı hale gelirler.

İlginç Oyuncaklar

Eğitici oyuncaklar 7-8 yaş sonrasında çocukların ilgisini çekebilecek şekilde tasarlanan oyuncak türleridir. Özellikle çocuklar 7 yaşına geldikten sonra ilgi alanları değişmeye başlar. Çocukların zihinsel olarak ve fiziksel olarak gelişiminin sağlanabilmesi için ilgi alanlarına uygun oyuncakların seçilmesi önerilir. Bu oyuncaklar arasında zihinsel gelişimi sağlayabilmek için eğitici kartlar bulunur. Bu eğitici kartlar sayesinde çocuklar kavramları ve şekilleri daha kolay şekilde öğrenirler. 7-8 yaş grubundaki çocuklar daha hareketli olmaya başlarlar. Bu çocukların fiziksel olarak gelişim gösterebilmeleri için hareket edebilecekleri oyuncakları kullanmaları önerilir. Bu oyuncaklar arasında bisiklet veya scooter gibi pek çok oyuncak bulunur. Çocuklar bu oyuncakları kullanmaya başlayarak hem daha fazla hareket edebilir hem de enerjilerini atabilirler.

Çocuklara Uygun Oyuncak Seçimi

Eğitici oyuncakları değerlendirme ölçütleri arasında ilk sırada oyuncakların çocuklara sağladığı faydalar bulunur. Çocukların yaş gruplarına uygun olarak seçilen oyuncaklar sayesinde çocukların pek çok yönden kendini geliştirmeleri sağlanır. Eğitici oyuncaklar 9-10 yaş grubundaki çocukların da kullanması gereken oyuncak türleridir. Çocukların yaş seviyesine uygun olan oyuncakların seçilebilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Eğitici oyuncaklar alınırken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap olarak oyuncağın çocuğun ilgisine ve yaş seviyesine uygun olarak seçilmesi ilk sırada gösterilir. Ayrıca oyuncaklar uzun süre kullanılabilecek kadar dayanıklı olmalıdır. Küçük yaştaki çocuklar için seçilen oyuncakların yutma ve boğulma gibi risklere neden olmamaları da oldukça önemlidir. Eğitici oyuncaklarda olması gereken özellikler yerine getirildiği durumlarda çocukların yaratıcılık ve hayal gücü seviyesinin arttığı görülmüştür. Oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise oyuncakların çocukları korkutmayacak bir görünüme sahip olmaları ve çocuklara zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Ayrıca bu oyuncakları kolay temizlenebilir oyuncakları olması da oldukça önemlidir. Kolay temizlenebilir oyuncaklar sayesinde seçilen oyuncakların daha sağlıklı ve hijyenik olabilmeleri sağlanır. Daha sağlıklı ve hijyenik oyuncakları ise çocukların fiziksel sağlığının da korunmasını sağlar. Siz de çocuklarınızı oyuncak seçerken öncelikle ilgi alanı ve yaş grubuna dikkat etmelisiniz. Ardından çocuklarınızın ilgi alanına uygun ve ilgi çekici oyuncakları almaya dikkat etmeniz de gerekir. Seçmiş olduğunuz oyuncakların çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlamalarını da göz ardı etmemelisiniz. Çünkü bu kriterlere uyduğunuz takdirde aldığınız oyuncaklar çocuklarınızın hem zihinsel hem de fiziksel olarak gelişmesini sağlayacaktır.