500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Müşteri Hizmetleri 0850 474 5 474
Hesabım Giriş Yap Üye Ol
Sepetim 0

Bulaşık Deterjanı

Marka
 • PRİL
 • SEÇ
 • SEÇ KİMYA
 • CALGON
 • TEX
 • FAİRY
 • TANIMSIZ
 • BİNGO
 • FİNİSH
Tip
 • ADET
 • KOLİ

Bulaşık Deterjanı

Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı bulaşıkların elde veya makinede yıkanması için kullanılan deterjan türüdür. Bulaşık deterjanları sıvı tablet veya toz formunda bulunan deterjan türleridir. Bu deterjanlar bulaşıkların elde veya bulaşık makinesinde yıkanmasına göre seçilebilir. Bulaşıkları nasıl temizleneceğine karar verildikten sonra uygun bulaşık deterjanını seçilmesi ile hijyenik ve temiz bulaşıklar elde edilebilir.

Bulaşık Makineleri İçin Tablet Deterjan

Bulaşık deterjanı çeşitleri içerisinde ilk sırada tablet deterjanlar gösterilebilir. Bulaşık deterjanı tablet formda satışa sunulur ve bulaşık makineleri için kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Tablet formundaki bulaşık deterjanları içerisinde bulaşıkların temiz olabilmesi için gerekli olan tüm ürünler bir arada bulunur. Tabletlerin içerisinde bulunan temizleyici maddeler ile makine içerisindeki bulaşıkların kısa süre içerisinde daha hijyenik hale getirilmesi sağlanır. Bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıkların daha parlak ve hijyenik olabilmesi için tablet deterjanları ek olarak parlatıcıların ve tuzların da eklenmesi gerekir. Parlatıcılar bulaşık makinesi içerisindeki bulaşıkların çizilmesinin önüne geçer. Bulaşık makinesi için kullanılacak olan tuz ise bulaşıkların zarar görmesini engellemek üzere kullanılır. Makinede yıkayacağınız bulaşıkların çizilmemesi ve zarar görmemesi için başta deterjan olmak üzere parlatıcılarının ve tuzlarının da eksik olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Hem Elde Yıkama Hem De Makinede Yıkama İçin Sıvı Deterjan

Bulaşık deterjanları tablet formunda olabileceği gibi sıvı formda da olabilirler. Bulaşık deterjanı sıvı formda olması durumunda daha hassas bulaşıkların temizlenmesinde kullanılır. Sıvı formdaki bulaşık deterjanları granülsüz olmaları nedeniyle çizilme ve zarar görmeye karşı daha uygun deterjanlardır. Sıvı deterjan var ayrıca bulaşıkların üzerinde parmak izi veya su izi kalmaması için de tercih edilen ürünlerdir. Bulaşık makinesinin içerisine yerleştirilen sıvı deterjanlar daha efektif çalışabilmesi için parlatıcı ve tuz ile de desteklenmelidir. Sıvı formda bulaşık deterjanları denilince akla makinede kullanılmak üzere deterjanlar gelebileceği gibi elde yıkama için kullanılan deterjanlar da gelebilir. Sıvı formdaki deterjanlar elde bulaşık yıkarken bulaşıkların temizlenmesini sağlayan ürünlerdir. Su ile birleşince köpüren sıvı deterjanlar ile zorlu lekelerin kısa süre içerisinde bulaşıklar üzerinden temizlenmesi sağlanabilir.

Granül Formdaki Toz Deterjanlar

Bulaşık deterjanı kullanımı tablet sıvı veya toz deterjanlar ile gerçekleştirilebilir. Bulaşık makinelerinde yıkanacak olan bulaşıkların daha parlak olabilmesi için toz deterjanlar kullanılabilir. Bulaşık makinesinde kullanılmak üzere tasarlanan toz deterjanlar granül şeklindedir. Granül şeklinde olan bu toz deterjanlar ile bulaşıkların daha hijyenik hale getirilebilmesi mümkündür.

Bulaşık Deterjanları Nasıl Seçilmelidir?

Bulaşıkların daha temiz olabilmesi için uygun deterjanların seçilmesi gerekir. Bulaşık deterjanları kullanılacak alana uygun seçilmedikleri durumunda istenilen hijyenin ve temizliğin sağlanamamasına neden olabilirler. Özellikle Zorlu lekeler bulunan bulaşıkların lekelerden arındırılabilmesi için doğru deterjanın kullanılması daha da önemlidir. Bulaşıkları doğru deterjan ile yıkamadığınız durumda elde yıkamış olduğunuz bulaşıkları tekrar yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca makineye uygun olarak deterjan seçilmemesi durumunda yıkamış olduğunuz bulaşıkların tekrardan yıkanılmasına gerek duyabilirsiniz. Ayrıca doğru bulaşık deterjanının seçilmemesi durumunda bulaşıkların çizilmesi veya zarar görmesi gibi pek çok olumsuz durumla karşılaşılabilmesi mümkündür. Doğru bulaşık deterjanının seçilebilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

Özellikle bardakların ve çatal bıçakların daha parlak olabilmesi için parlatıcı özelliği bulunan deterjanların tercih edilmesi gerekir
Zorlu lekelerle mücadele edebilmek için ise daha kolay şekilde lekeleri sökebilen deterjanların kullanılması gerekir
Bulaşıklar yıkanmadan önce kirlilik seviyesine göre deterjan seçimi yapılmalıdır. Çok kirli olmayan deterjanlardan güçlü formüllü ürünlerin kullanılmasına gerek yoktur. Ancak yağlı veya uzun süre beklenmiş olan lekelerin temizlenmesinde sıvı deterjanların tercih edilmesi daha doğru olacaktır
Deterjan kullanımı bulaşıkların temiz ve hijyenik olmasına ek olarak makinenin önünde sağlıklı şekilde çalışabilmesi için oldukça etkilidir. Bulaşık makinesinde kullanılacak deterjana ek olarak tuz ve parlatıcının da eksik olmaması makinenin performansının artmasını sağlayacaktır. Etkili bulaşık deterjanı kullanarak hem makinenizin performansını arttırabilir hem de bulaşıklarınızı daha temiz hale getirebilirsiniz.
Bulaşık deterjanlarını seçerken fiyatlarına da dikkat etmek gerekir. Bulaşık deterjanı fiyatları deterjanın türüne ve markasına göre farklılık gösterir. Ayrıca ürünün gramajı ve tasarımı da fiyatını etkileyen durumlardır.  Siz de hem bütçenize hem kullanım alanınıza uygun ürünleri seçerek temiz bulaşıklara sahip olabilirsiniz.