500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Müşteri Hizmetleri 0850 474 5 474
Hesabım Giriş Yap Üye Ol
Sepetim 0

Bal

Marka
  • GAZAL
  • NUDO
  • TANIMSIZ
  • BALPARMAK
  • CANPETEK
Tip
  • ADET
  • KOLİ

Bal

Bal

Kahvaltının en sevilen ürünlerinden biri olan bal çeşitleri binlerce yıldır tatlandırıcı olarak kullanılan şifa deposu bir besindir. Oldukça faydalı olmasının yanı sıra lezzetli bir aromaya sahip olması sebebiyle de tercih edilir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bal aminoasitleri de içeriğinde barındırır. Böylelikle tüketilmesiyle birlikte vücuda çok sayıda fayda yaratır. Yalnızca harici tüketim için değil farklı tariflerde kullanıldığını görmek de mümkündür. Doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılan bal harici şeker tüketimini ortadan kaldırır.

Alerjik Semptomların Azalmasına Yardımcı Olan Bal Tüketimi

Bilinçli şekilde gerçekleşen bal tüketimi alerjik semptomların azalmasına ve vücuttaki yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Bal tüketiminin en önemli özelliği ise balın prebiyotik olmasıyla ilgilidir. Bu sayede vücutta bulunan yararlı hücrelerin sayısının kısa süre içerisinde artması mümkün hale gelir.

Balın yararları oldukça uzun bir listeye sahiptir. Bu noktada bal alışverişi yaparken farklı markalar ile karşılaşıyor olmak kafa karışıklığı yaşamanıza neden olabilir. Balın faydalarından maksimum seviyede yararlanmak istiyorsanız mutlaka gerçek bal almanız gerektiğini dile getirmek gerekir. Çiçek ve çam balı gibi farklı çeşitlere olan balların faydaları ve özellikleri de birbirlerine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak vücuda enerji veriyor ve gün boyu kendinizi dinç hissetmenize yardımcı oluyor olması sebebiyle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir.

 

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Gerçek bal sıcak su yardımıyla kolaylıkla anlaşılabilir. Bir bardak sıcak su içerisinde yaklaşık bir tatlı kaşığı bal koyduğunuz takdirde balın su ile etkileşime geçmemesi gerekir. Gerçek bal kristalize olma özelliğine sahiptir ve bu durum donmasına yol açar. Bunun yanı sıra gerçek bal anlama  için tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise ateş ile test etmektir. Gerçek bal ateşe dayanıklıdır ve kısa süre içerisinde yanması söz konusu değildir. Bunun yanı sıra balığı tükettikten sonra 15-20 saniye kadar damağınızda balın tadını alıyorsanız bu durum doğal bal  tükettiğiniz anlamına gelir.

Çam Balı ile Faydalı Bir Tüketim Yapın

Çam balı  saçların beslenmesi ve saç köklerinin güçlenmesine katkıda bulunuyor olması sebebiyle tercih edilir. Farklı markalar taraf bundan üretilen ballar arasından yapılacak olan tercih lezzetli bir alternatife sahip olmanızı sağlar. Süt içerisine karıştırılan bilecek ya da tatlılarda kullanılabilecek uygun fiyatlı bal  seçenekleri harici şeker tüketiminin minimum seviyeye inmesini sağlar.

Çiçek balı gibi farklı hammaddeler ile üretilen ve kesinlikle sağlıklı bir seçenek olan bal şeker açısından zengindir. Bu durum mutlaka bilinçli şekilde tüketiliyor olmasını sağlar. Yetişkinler için 3 ila 5 yemek kaşığı bal, günlük bal tüketimi için yeterlidir. Çocuklar için bal tüketimi ise kilo başına ortalama 1 g olarak hesaplanır.

 

Bal Besin Değerleri

Bal besin değerleri çocuklarına bal vermeyi düşünen ebeveynler tarafından merak edilir. 10 g balda yaklaşık olarak 35 kalori 24 karbonhidrat ve 00,4 protein bulunur. Dolayısıyla bilinçli şekilde tüketilmesi gereken bir gıda olduğunu dile getirmek yanlış olmaz. Ancak bilinçli şekilde tüketildiği takdirde kesinlikle çok faydalı olacağını da dile getirmek gerekir.

Gelişme çağındaki çocuklar ve sporcular için vazgeçilmez bir gıda olan petek bal  farklı markalar tarafından hazırlanır ve satışa sunulur. Günlük enerji ihtiyacının çok büyük bir bölümünü karşılıyor olması ise faydalarının saymakla bitmiyor olmasına yol açar. Sindirimi düzenliyor ve cildi güzelleştiriyor olması oldukça sık şekilde tercih edilmesini sağlayan etkenler arasında gelir.

Bal satın al  seçeneğinden faydalanarak kahvaltı ya da günün herhangi bir öğününde tercih edebileceğiniz balı satın alabilirsiniz. Böylelikle hem lezzetli hem de keyifli bir seçenek elde edebilirsiniz. Organik üretim yapan markalardan satın alacağınız bal uzun süre boyunca tüketilebilir.